Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8272211



*

nr 827 2211


Jenny Nyström

(1854-1946), Sverige


Jenny Nyström (1854-1946), Midsommardans, signed, 20, 5x15, 5, liten reva.


GOUACHE (F), Jenny Nyström (1854-1946), Midsommardans, signerad, 20, 5x15, 5


Condition: liten reva

Jenny Nyström, Swedish painter, illustrator, born 1854, dead 1946.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

30000

Sold:

SEK 12000

Auction date:

Monday May 20 2013
at 20:43:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/5 19:55:23 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Jenny Nyström

Jenny Nyström, Swedish painter, illustrator, born 1854, dead 1946.

Read more about Jenny Nyström
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache jenny nyström midsommardans svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr