ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7707364
*
nr 770 7364
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 138
Utrop:
1.500 kr
Såld:
2.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 augusti 2012
kl 19:18:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/8 13:06:48
1
1.000 kr
13/8 15:26:22
2
2.000 kr
13/8 16:28:57
3
1.500 kr
13/8 16:29:10
3
1.800 kr
13/8 16:29:31
3
2.500 kr
13/8 17:03:00
4
2.500 kr
13/8 17:17:18
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 770 7364
Spegel
gustaviansk stil, höjd: 138
| Utrop: | 1.500 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 13 augusti 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/8 13:06:48 | 1 | 1.000 kr |
| 13/8 15:26:22 | 2 | 2.000 kr |
| 13/8 16:28:57 | 3 | 1.500 kr |
| 13/8 16:29:10 | 3 | 1.800 kr |
| 13/8 16:29:31 | 3 | 2.500 kr |
| 13/8 17:03:00 | 4 | 2.500 kr |
| 13/8 17:17:18 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49



