MISCELLANEOUS / Mirrors / Spegel + 5351317
*
nr 535 1317
Spegel +
Lenght: ()
konsolbord med stenskiva, spegel, höjd: 133
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday August 11 2008
at 17:00:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/8 14:43:42
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24
-
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:33
-
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:02
-
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30
-
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49
*
Spegel +
nr 535 1317
Spegel +
Lenght: ()
konsolbord med stenskiva, spegel, höjd: 133
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday August 11 2008 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/8 14:43:42 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
-
6287 MIRROR
Empire, provinsarbete, 65x35 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:24 -
7027 MIRROR
gilt, 105x58,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:33 -
7074 MIRROR
Gustaviasn stil. Gilt. 45x34,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:28
-
7038 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66,
Auction ends
in a week
19 jan at 20:02 -
6673 MIRROR
victorian style, gilt, 58x66 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:30 -
6419 MIRROR
rococo style, gilt, 136x53, damages.
Auction ends
in a week
19 jan at 19:49



