![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservisdelar 14842031
*
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 12:35:21
1
Vinnande bud
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
6057 Fisktallrikar
12 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt ha..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:43
-
6098 Fruktservis
7 delar, Bo Fajans. Längd: 17-26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:06
-
6305 Kaffeservis
17 delar, porslin, Rosenthal, Studio-linie, 8 kaff..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
-
6225 Koppar med fat
11 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:26
-
6139 Matservisdelar
36 delar, Jacobian, Staffordshire. Diameter: 20-25,5
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:10
-
6046 Matservisdelar
53 delar, 10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11+..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:19
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Läs mer om Retro
nr 1484 2031
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservisdelar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 29 augusti 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 12:35:21 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
29 aug
Retro
På Tema Retro har vi samlat konst och design från 50/60-talet av Achille & Pier Castiglioni, Hertha Bengtson, Yngve Ekström, Pierre Forsell, Erik Höglund, Arne Jacobsen, Wilhelm Kåge, Lisa Larson, St ...![](/tema/themes/{51F8DCD2-6E4F-4EC9-BAA3-07AB2427EE5A}_183x97.jpg)
Läs mer om Retro
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservisdelar
-
6057 Fisktallrikar
12 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt ha..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:43 -
6098 Fruktservis
7 delar, Bo Fajans. Längd: 17-26 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:06 -
6305 Kaffeservis
17 delar, porslin, Rosenthal, Studio-linie, 8 kaff..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:29
-
6225 Koppar med fat
11 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:26 -
6139 Matservisdelar
36 delar, Jacobian, Staffordshire. Diameter: 20-25,5
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:10 -
6046 Matservisdelar
53 delar, 10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 11+..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:19