KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 15482130
*
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 juni 2023
kl 20:33:33
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/6 18:04:15
1
Vinnande bud
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49
-
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03
-
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20
-
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39
-
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25
*
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Jette Stoltz
nr 1548 2130
Jette Stoltz
(1923-2010), Sverige
Troll i skog. Signerad, akvarell, 22x32 cm, yttermått inklusive ram: 34x44 cm
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/6 18:04:15 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
19 jun
Kvinnliga Konstnärer
För att uppmärksamma det kvinnliga konstnärskapet anordnar Metropol Auktioner en auktion med kvinnliga konstnärer. Auktionen innebär en resa genom konsthistorien med start under andra hälften av 1800- ...Läs mer om Kvinnliga Konstnärer
- Konstnär/Designer
Jette Stoltz
Gertrud Birgitta Stoltz, känd som Jette Stoltz, svensk bildkonstnär född 1923, död 2010.Läs mer om Jette Stoltz
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller jette stoltz kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige troll i skog vattenfärg
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:49 -
6196 Akvarell
Hugo Wickman, (tillskriven), ej signerad, Intyg a ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:03 -
6017 Akvarell
Julio Casanova, "Tucan". Signerad, daterad -03. Ak..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:16
-
2039 Akvarell
Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Fiskar. Signera..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:20 -
2032 Akvarell
Veronica Leo (f. 1935), Sverige. "Snöflickan, ur s..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 18:39 -
2071 Blandteknik
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 20:25