ÖVRIGT / Smycken / Ring 12455459
*
nr 1245 5459
Ring
+ hängen, 4 delar, Silver / granater / stenar, ringmått 16,5 mm. Vikt: ca 25 g
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 april 2019
kl 20:52:27
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/4 18:36:17
1
300 kr
1/4 18:43:46
2
350 kr
1/4 18:44:37
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater hängen ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
-
6465 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:55
-
3045 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Stilleben. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:15
-
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:15
-
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:04
*
Ring
nr 1245 5459
Ring
+ hängen, 4 delar, Silver / granater / stenar, ringmått 16,5 mm. Vikt: ca 25 g
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 1 april 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/4 18:36:17 | 1 | 300 kr |
| 1/4 18:43:46 | 2 | 350 kr |
| 1/4 18:44:37 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater hängen ring silver smycken stenar vintage ädelmetall
-
6465 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Signerad, daterad ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:55 -
3045 Oljemålning
Maj Bring (1880-1971), Sverige. Stilleben. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:15 -
6342 Porslinstavla
Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Porsgrund, "Prov..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:51
-
6502 Ring
18k guld, med sten. Vikt: 3,2g ca brutto, Ringmått..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:15 -
6010 Ring med sten
18k guld. Vikt: 4,7g brutto, Ringmått: 14,5cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:04



