ART / Watercolor paintings & Drawings / Teckning & lavering 14556252
*
nr 1455 6252
Teckning & lavering
signed, Fransk skola 1700-tal, sheet: 24x13cm, unframed, blad på pannå,
Signerad, Fransk skola 1700-tal, bladets mått: 24x13cm, oramad, blad på pannå
Estimate:
1000
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday Mars 21 2022
at 18:20:36
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/3 09:53:28
1
700 kr
19/3 20:18:26
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blad på pannå fransk skola 1700-tal teckning & lavering vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43
*
Teckning & lavering
nr 1455 6252
Teckning & lavering
signed, Fransk skola 1700-tal, sheet: 24x13cm, unframed, blad på pannå,
Signerad, Fransk skola 1700-tal, bladets mått: 24x13cm, oramad, blad på pannå
| Estimate: | 1000 |
|---|---|
| Sold: | SEK 800 |
| Auction date: |
Monday Mars 21 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 17/3 09:53:28 | 1 | 700 kr |
| 19/3 20:18:26 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blad på pannå fransk skola 1700-tal teckning & lavering vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57 -
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43



