SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnevisp 6024050
*
nr 602 4050
Champagnevisp
Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”
Utrop:
100 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 september 2009
kl 18:08:18
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/9 12:19:56
1
100 kr
21/9 16:53:18
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnevisp danmark dansk danska danskt europa norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
-
8098 Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43
-
8210 Bestick
25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23
-
8471 Bestick
50 del ca, Nysilver, Svensk spets
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8104 Bestick
56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32
-
8062 Bestick
nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52
-
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17
*
Champagnevisp
nr 602 4050
Champagnevisp
Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 september 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/9 12:19:56 | 1 | 100 kr |
21/9 16:53:18 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnevisp danmark dansk danska danskt europa norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
-
8098 Bägare
silver, Daniel Lundström (1751-1789), 1700-tal, ot..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:43 -
8210 Bestick
25 delar, 1950-tal, GENSE, 1(12 + 7 + 6 del). Läng..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:23 -
8471 Bestick
50 del ca, Nysilver, Svensk spets
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 18:38
-
8104 Bestick
56 delar, nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Län..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:32 -
8062 Bestick
nysilver, diverse, bland annat skaldjursbestick
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:52 -
8056 Bestick
silver, 1800/1900-tal, längd, 12-22. Vikt: 410g ca
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 juli kl 19:17