Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Champagnevisp 6024050



*

nr 602 4050


Champagnevisp

Danmark, nysilver, längd ca 16 cm, märkt: ”EPNS ABSA DENMARK”


Utrop:

100 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 september 2009
kl 18:08:18


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/9 12:19:56 1      100 kr
21/9 16:53:18 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: champagnevisp danmark dansk danska danskt europa norden nysilver pläter silver skandinavien skandinavisk ädelmetall
  • 5088 Bestick
    nysilver, Spetsmodell, ca 60 del
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:24
  • 5210 Bestick
    silver, 6+ 6+ 6 delar. Vikt: 1000 gr ca, längd: 17..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 20:55
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 juni kl 19:39




Ladda ner broschyr