Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 13005283



*

nr 1300 5283


Gunnar Johnsson

(1917-2007), Sverige


Gunnar Johnsson (1917-2007), Sweden. Figur, signed. Subject: 49x22,


PASTEL, Figur, Signerad. Motivet: 49x22 cm


Gunnar Johnsson, Swedish painter born 1917 in Malmö, dead 2007 in Stockholm.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday January 13 2020
at 20:30:32


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/1 17:56:51 1      100 kr
13/1 19:32:15 2      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Gunnar Johnsson

Gunnar Johnsson, Swedish painter born 1917 in Malmö, dead 2007 in Stockholm.

Read more about Gunnar Johnsson
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figur färgkrita gunnar johnsson pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr