ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7908084
*
nr 790 8084
Spegel
med konsol, marmorskiva, Nyrokoko, höjd: 160 + 80
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 november 2012
kl 19:15:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/11 19:03:17
1
1.500 kr
11/11 23:05:01
2
1.500 kr
11/11 23:05:20
2
1.600 kr
12/11 18:56:47
3
1.700 kr
12/11 19:00:02
2
2.400 kr
12/11 19:01:26
3
1.900 kr
12/11 19:02:42
3
2.200 kr
12/11 19:05:22
3
2.600 kr
12/11 19:08:07
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol marmorskiva nyrokoko spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 790 8084
Spegel
med konsol, marmorskiva, Nyrokoko, höjd: 160 + 80
| Utrop: | 2.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 november 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/11 19:03:17 | 1 | 1.500 kr |
| 11/11 23:05:01 | 2 | 1.500 kr |
| 11/11 23:05:20 | 2 | 1.600 kr |
| 12/11 18:56:47 | 3 | 1.700 kr |
| 12/11 19:00:02 | 2 | 2.400 kr |
| 12/11 19:01:26 | 3 | 1.900 kr |
| 12/11 19:02:42 | 3 | 2.200 kr |
| 12/11 19:05:22 | 3 | 2.600 kr |
| 12/11 19:08:07 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: konsol marmorskiva nyrokoko spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



