ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8995253
*
nr 899 5253
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Alvarnatt 1, 1982, subject: 17x20,
GOUACHE (F), Lars Stenstad (f. 1921), Alvarnatt 1, 1982, motivet: 17x20
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday June 9 2014
at 18:00:09
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/6 08:26:47
1
100 kr
9/6 17:21:37
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
nr 899 5253
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Alvarnatt 1, 1982, subject: 17x20,
GOUACHE (F), Lars Stenstad (f. 1921), Alvarnatt 1, 1982, motivet: 17x20
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 800 |
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday June 9 2014 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/6 08:26:47 | 1 | 100 kr |
| 9/6 17:21:37 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
today
12 jan at 18:32 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
today
12 jan at 20:04 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
today
12 jan at 18:57 -
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
today
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Present: SEK 700
Auction ends
today
12 jan at 20:43



