bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om 51 dagar
    11 december kl 18:25
  • 9230 Bägare
    silver, höjd: 13 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:37
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:32
  • 9257 Bestick
    30 delar, "Sessan", Nilsjohan, rostfritt
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 19:01
  • 7003 Bestick
    40 del ca, 1950-tal, Rostfritt
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    20 november kl 20:17
  • 9452 Bestick
    nysilver
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 oktober kl 18:49