bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 6603 Askar
    med lock, 3 st, silver, längd: 4-5 cm
    Just nu: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 18:44
  • 3091 Bägare
    Silver (800), Tyskland, dekor med vapensköld, 104g..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:06
  • 3099 Bägare
    silver, Carl Lemon, Upsala 1760, vikt: 129 g. Höjd..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:46
  • 3097 Bägare
    silver, Erik Ernander ( mästare i Upsala 1776-1809..//
    Just nu: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:26
  • 6618 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1958, höjd: 15 ..//
    Just nu: 900 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 19:14
  • 6483 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, S-A Gillgren, 1..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 december kl 20:38