bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 5029 Bägare
    + burk med lock, silver, bland annat Berlin, H Sch..//
    Just nu: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 mars kl 19:46
  • 3019 Bägare
    GAB Guldsmedsaktiebolaget, silver, 1934, höjd: 17 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:57
  • 5597 Bägare
    silver, 1804, Olof Hellbom, höjd: 10 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 mars kl 18:47
  • 3020 Bägare
    silver, CG Hallberg CGH, 1960, höjd: 17 cm
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:59
  • 3018 Bägare
    silver, Danmark, Albing, höjd: 8 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:24
  • 3716 Bägare
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1928, höjd: 23 cm
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    24 april kl 18:55