bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 7869 Bägare
    3 st, silver, höjd: 7-13 cm
    Just nu: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 20:36
  • 5229 Bägare
    4 st, silver, bland annat W A Bolin, höjd: ca 8 cm
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:42
  • 7031 Bestick
    120 delar, ca, Ep Ns, Sheffield
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:18
  • 7061 Bestick
    24 delar, Figast + några i annan modell, Mässing
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:01
  • 7625 Bestick
    25 delar, nysilver
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 18:34
  • 7226 Bestick
    35 delar ca, inkomplett
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 maj kl 19:17