bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 8030 Bägare
    + dosa, 3 delar, silver, höjd: 2-13, 5, graverad
    Just nu: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 jan kl 19:52
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 7746 Bestick
    10+ 4+ 1 delar, Rosenholm, silver, längd: 12-16 ca
    Just nu: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 jan kl 20:35
  • 8187 Bestick
    12 gafflar + 11 knivar, nysilver
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 jan kl 19:57
  • 8045 Bestick
    3 delar, silver, 1800-tal
    Just nu: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 jan kl 19:57
  • 8016 Bestick
    40 del ca, nysilver, (ej knivar)
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 jan kl 20:04