bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Supkalkar 7267444



*
Supkalkar

nr 726 7444


1 par, silver, 1800-tal, höjd: 11, gravyr


Utrop:

600 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 november 2011
kl 19:50:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/11 23:31:57 1      200 kr
21/11 14:04:47 2      350 kr
21/11 18:40:01 3      350 kr
21/11 18:41:06 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver supkalkar ädelmetall
  • 3615 Bricka
    pläter, längd: 61 cm
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 20:59
  • 5146 Bricka
    Silver (900), 29x29, 600g ca
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 18:28
  • 5147 Bricka
    Silver (900), diameter: 37, 640g ca
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 oktober kl 18:29