bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Parti bestick 7753218



*
Parti bestick

nr 775 3218


10-del, Silver


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 19:41:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 10:07:10 1      450 kr
29/8 20:22:09 2      200 kr
3/9 07:48:07 3      500 kr
3/9 16:11:27 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 3012 Bägare
    silver, Georg Jensen, Copenhagen, höjd: 13, 5
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 19:49
  • 9153 Bestick
    1950-tal, Servus
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 18:23
  • 7880 Bricka
    + skål, pläter/nysilver, England / Danmark
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 19:09
  • 9131 Bricka
    nysilver, Graverad, längd: 54 cm
    Just nu: 50 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    23 jan kl 20:09
  • 3009 Coaster
    silver, Birmingham, diameter: 16 cm
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:01
  • 8072 Fat
    WA Bolin, onyx, bladmönstrad dekorrand i silver, d..//
    Just nu: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    30 jan kl 18:50