bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Parti bestick 7753218



*
Parti bestick

nr 775 3218


10-del, Silver


Utrop:

400 kr

Startbud:

100 kr

Såld:

550 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 september 2012
kl 19:41:49


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/8 10:07:10 1      450 kr
29/8 20:22:09 2      200 kr
3/9 07:48:07 3      500 kr
3/9 16:11:27 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 3001 Bägare
    silver, förgylld insida, Erik Ernander, 1785, mäst..//
    Just nu: 9.800 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    11 december kl 18:25
  • 9083 Bägare
    silver, Råström, 1976, höjd: 8,5 cm
    Just nu: 700 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    11 december kl 18:32
  • 3015 Besickuppsättn..
    silver, 177 delar, Van Kempen & Begeer, Holland, P..//
    Just nu: 24.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    11 december kl 20:57
  • 8572 Bestick
    36 delar, Rådhus, nysilver
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 november kl 19:41
  • 8573 Bestick
    6 + 6 delar, silver
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    27 november kl 19:43
  • 9446 Bestickservis
    135 delar, silver, Finland
    Just nu: 11.500 kr

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    11 december kl 18:40