KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12308054
*
nr 1230 8054
Carl Kaldén
(1877-1963), Sverige
Oljemålning, Signerad. 1947, Stigbergsgatan. Olja på pannå, 50x61
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2019
kl 19:42:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/1 11:16:43
1
300 kr
21/1 18:35:50
2
Vinnande bud
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Carl Kaldén
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.
Läs mer om Carl Kaldén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl kaldén motiv från södermalm olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stigbergsgatan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konstnär sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34
-
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37
-
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01
-
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10
-
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14
*
Carl Kaldén
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.
Läs mer om Stockholm
Läs mer om Carl Kaldén
nr 1230 8054
Carl Kaldén
(1877-1963), Sverige
Oljemålning, Signerad. 1947, Stigbergsgatan. Olja på pannå, 50x61
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk målare och konsthantverkare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 800 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 10/1 11:16:43 | 1 | 300 kr |
| 21/1 18:35:50 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
21 jan
Stockholm
På Tema Stockholm den 21 januari har vi samlat Stockholmsmotiv av konstnärer som Bengt Olov Abrahamsson, Bertel Bertel-Nordström, Maria Boczewska, Svenolov Ehrén, Bengt Elde, Hans-Erik Eriksson, Bengt ...
Läs mer om Stockholm
- Konstnär/Designer
Carl Kaldén
Carl Kaldén, född 1877, död 1963, svensk mÃ¥lare och konsthantverkare.Läs mer om Carl Kaldén
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl kaldén motiv från södermalm olja olja på pannå oljemålning oljemålningar stigbergsgatan stockholm stockholmiana stockholmsmotiv svensk konstnär sverige södermalm södermalmsmotiv
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:34 -
6747 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Björkar. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:37 -
3029 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:37
-
6732 Oljemålning
Annicka Brommesson. Signerad, "Oh Dear". Olja på d..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:01 -
3025 Oljemålning
Beda Löberg (1895-1974), Sverige. Signerad, stille..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:10 -
7147 Oljemålning
Bengt Pettersson (1929-2010), stadsmotiv. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:14



