Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Crayon 14177610



*

nr 1417 7610


Agnes Ahlberg

(1896-1972), Sverige


Agnes Ahlberg (1896-1972), Sweden. Landscape with houses, monogramsignerad AA, 31x45, outer dimensions including frame: 38x52,


CRAYON, Landskap med hus, monogramsignerad AA, 31x45, yttermått inklusive ram: 38x52 cm


Agnes Ahlberg, Swedish painter born in Laisholm, Tärnaby 1896, dead in Sollentuna 1972.

Estimate:

500

Auction date:

Monday September 6 2021
at 19:45:27



  • Artist/Designer

Agnes Ahlberg

Agnes Ahlberg, Swedish painter born in Laisholm, Tärnaby 1896, dead in Sollentuna 1972.

Read more about Agnes Ahlberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: agnes ahlberg akvarell akvareller färgkrita landskap landskap med hus landskapsmotiv landskapsmåleri pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr