ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16426115
*
nr 1642 6115
Staffan Hallström
(1914-1976), Sverige
Staffan Hallström (1914-1976), Sweden. Landscape. Signed, sheet: 13x17 cm, outer dimensions including frame: 26x32,
GOUACHE, Landskap. Signerad, bladets mått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
Staffan Hallström, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1914 in Stockholm, dead 1976.
Droit De Suite
Estimate:
700
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday September 16 2024
at 20:03:34
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/9 15:53:08
1
450 kr
16/9 16:12:39
2
450 kr
16/9 16:12:39
1
450 kr (Robot)
16/9 16:12:44
2
500 kr
16/9 16:13:51
2
600 kr
16/9 19:54:46
3
700 kr
16/9 19:55:08
4
800 kr
16/9 19:56:00
4
900 kr
16/9 19:58:34
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Staffan Hallström
Staffan Hallström, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1914 in Stockholm, dead 1976.
Read more about Staffan Hallström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap landskapsmotiv landskapsmåleri staffan hallström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Staffan Hallström
Staffan Hallström, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1914 in Stockholm, dead 1976.
Läs om budbetjänten
Read more about Staffan Hallström
nr 1642 6115
Staffan Hallström
(1914-1976), Sverige
Staffan Hallström (1914-1976), Sweden. Landscape. Signed, sheet: 13x17 cm, outer dimensions including frame: 26x32,
GOUACHE, Landskap. Signerad, bladets mått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
Staffan Hallström, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1914 in Stockholm, dead 1976.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 700 |
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday September 16 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 10/9 15:53:08 | 1 | 450 kr |
| 16/9 16:12:39 | 2 | 450 kr |
| 16/9 16:12:39 | 1 | 450 kr (Robot) |
| 16/9 16:12:44 | 2 | 500 kr |
| 16/9 16:13:51 | 2 | 600 kr |
| 16/9 19:54:46 | 3 | 700 kr |
| 16/9 19:55:08 | 4 | 800 kr |
| 16/9 19:56:00 | 4 | 900 kr |
| 16/9 19:58:34 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
Staffan Hallström
Staffan Hallström, Swedish painter, draughtsman and graphic artist, born 1914 in Stockholm, dead 1976.Read more about Staffan Hallström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache landskap landskapsmotiv landskapsmåleri staffan hallström svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



