KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14488187

nr 1448 8187

Laurentz Carlson

(1900-1974), Sverige

Oljemålning, Fjällandskap. Signerad, daterad 1932. Olja på duk, 33x55, yttermått inklusive ram: 44x66 cm

Laurentz Carlson, svensk Målare och grafiker född i Linköping 1900, död 1974 i Malmslätt.

Utrop:

500 kr

måndag 14 februari 2022
kl 20:47:55

Laurentz Carlson

Läs mer om Laurentz Carlson