ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8995254
*
nr 899 5254
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Alvaret, subject: 13x16,
GOUACHE (F), Lars Stenstad (f. 1921), Alvaret, motivet: 13x16
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday June 9 2014
at 18:05:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/6 07:39:40
1
150 kr
3/6 21:37:36
2
200 kr
3/6 23:04:00
1
250 kr
9/6 18:00:35
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alvaret gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27
-
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46
-
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
3383 WATERCOLOUR
Robert, scene from Venice. Signed, watercolour, Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:01
-
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58
-
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
nr 899 5254
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Alvaret, subject: 13x16,
GOUACHE (F), Lars Stenstad (f. 1921), Alvaret, motivet: 13x16
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 1000 |
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday June 9 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
3/6 07:39:40 | 1 | 150 kr |
3/6 21:37:36 | 2 | 200 kr |
3/6 23:04:00 | 1 | 250 kr |
9/6 18:00:35 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alvaret gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9317 WATERCOLOUR
Alain Soucasse (b. 1951), Sweden. Signed, dated -8..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:27 -
9081 WATERCOLOUR
Lee Kanold, dated - 2000, katt på stol. Signed. Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:46 -
3100 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, watercolour, "Tallin"..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:16
-
3383 WATERCOLOUR
Robert, scene from Venice. Signed, watercolour, Im..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:01 -
9035 WATERCOLOUR
Thage Nordholm (1927-1990), Sweden. Signed, familj..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 20:58 -
9209 WATERCOLOURS
2 pcs, unidentified artist. "Ringsjön". Signed, da..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 19:52