ART / Sculptures and works of art / Sculpture 14718449
nr 1471 8449
Eugen Örnsäter
(1889-1953), Sverige
Eugen Örnsäter (1889-1953), Sweden. Girl. Signerad samt med monogram EÖ, 1947. Plaster. Height: 50 cm, smärre avslag och skador.
SCULPTURE, Flicka. Signerad samt med monogram EÖ, 1947. Gips. Höjd: 50 cm
Condition: smärre avslag och skador
Eugen Örnsäter, Swedish painter and sculptor, born 1889, dead 1953.
700
SEK 300
Monday May 30 2022
at 20:04:16
Eugen Örnsäter
Read more about Eugen Örnsäter