Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Charcoal drawing 14088433



*

nr 1408 8433


Arvid Knöppel

(1892-1970), Sverige


Arvid Knöppel (1892-1970), Sweden. Signed, bear, outer dimensions including frame: 45x58cm,


CHARCOAL DRAWING, Signerad, Björn, yttermått inklusive ram: 45x58cm


Arvid Knöppel, Swedish painter, draughtsman and sculptor, born 1892, dead 1970.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

300

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday July 19 2021
at 20:31:07


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/7 18:58:38 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Arvid Knöppel

Arvid Knöppel, Swedish painter, draughtsman and sculptor, born 1892, dead 1970.

Read more about Arvid Knöppel
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller arvid knöppel björn kolteckning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr