Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Pastel 11554199



*

nr 1155 4199


Eric Hallström

(1893-1946), Sverige


Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Vilande kvinna, signerad, 46x62,


PASTEL, Vilande kvinna, signerad, 46x62


Eric Hallström, Swedish painter and graphic artist, born 1893, dead 1946.

Estimate:

3000

Sold:

SEK 1800

Auction date:

Monday January 15 2018
at 18:33:40


  • Bid history
Time Bidder Bid
12/1 15:13:43 1      1.600 kr
14/1 21:45:14 2      1.600 kr
14/1 21:45:15 1      1.600 kr (Robot)
15/1 16:49:05 2      Vinnande bud
15/1 18:23:00 3      1.800 kr
15/1 18:23:00 2      (budbetjänt)
15/1 18:26:10 2      justering av budtak


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Eric Hallström

Eric Hallström, Swedish painter and graphic artist, born 1893, dead 1946.

Read more about Eric Hallström
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eric hallström färgkrita pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg vilande kvinna
  • 6579 CRAYON
    unidentified artist. Signed, mops, outer dimension..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:42
  • 4454 PASTEL
    Erland Cullberg (1931-2012), Sweden. Signed, dated..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:07
  • 6007 PASTEL
    portrait of a dog, Vorsteh, "Nick". Signed, dated ..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:57
  • 6485 PASTELS
    2 pcs, Carl Brandt. Signed, landscape, 16x48 cm, o..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:40




Ladda ner broschyr