Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etchings 10985258



*

nr 1098 5258


Gerhard Albe

(1892-1965), Sverige


3 pcs. Gerhard Albe (1892-1965), seascape, signed, subject: 20x30,


ETCHINGS, 3 st. Gerhard Albe (1892-1965), marin, signerade, motivet: 20x30


Estimate:

600

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday Mars 27 2017
at 18:47:13


  • Bid history
Time Bidder Bid
24/3 08:38:38 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Gerhard Albe

Gerhard Albe, svensk målare född 1892 i Stockholm, död 1965 i Stockholm.

Read more about Gerhard Albe
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar fartyg fartygsporträtt gerhard albe grafik marin marinmotiv marinmålning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr