KONST / Skulptur & konsthantverk / Skål 17371018
nr 1737 1018
Carl Hjalmar Norrström
(1853-1924), Sverige
Skål, Delvis patinerad och förgylld koppar och mässing. Etsad, förgylld delvis graverad dekor av blomster och blad med mera. Signerad C Hj NORRSTRÖM 1911. Inskription "Till Jac Svensson / Å vänner i Storängen / 11 aug / 1912". Diameter: 21,5 cm. Höjd: 16 cm. En alternativ sockel medföljer. Hjalmar Norrström bodde på Ängsvägen 21 i Storängen. Konsul Jac Svensson bodde på Storängsvägen 19 i Storängen från 1904-1945 och var en central person i Storängens sociala liv
Kondition: åldersrelaterat slitage, skålen sitter ej fast i sockeln, en skurv saknas
Carl Hjalmar Norrström, svensk ståletsare, skulptör och porträttmålare född i Eskilstuna 1853, död 1924 i Storängen.
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
måndag 3 november 2025
kl 19:51:56
29/10 08:59:31
2.600 kr
2.800 kr
(BEVAKNINGSPRISET EJ UPPNÃ…TT)
29/10 08:59:44
Carl Hjalmar Norrström
Läs mer om Carl Hjalmar Norrström