Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 15054208



*

nr 1505 4208


Nils Bäckman

(1896-1946), Sverige


Nils Bäckman (1896-1946), Sweden. Town scene. Signed, 45x38 cm, outer dimensions including frame: 60x52,


MIXED MEDIA, Stadsmotiv. Signerade, 45x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm


Nils Bäckman, Swedish painter and graphic artist, born 1896, dead 1946.

Estimate:

500

Auction date:

Monday November 28 2022
at 18:54:13



  • Artist/Designer

Nils Bäckman

Nils Bäckman, Swedish painter and graphic artist, born 1896, dead 1946.

Read more about Nils Bäckman
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik nils bäckman stad stadsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:32
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:10
  • 6303 WATERCOLOUR
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:57




Ladda ner broschyr