ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8023390
*
nr 802 3390
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Pelle Ã…berg (1909-1964), "Teaterskiss", subject size: 24 x 40,
GOUACHE (F), Pelle Åberg (1909-1964), "Teaterskiss", motivets mått: 24 x 40
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Droit De Suite
Estimate:
1500
Sold:
SEK 3000
Auction date:
Monday January 21 2013
at 20:11:43
- Bid history
Time
Bidder
Bid
19/1 16:21:41
1
1.300 kr
19/1 21:44:57
2
1.500 kr
21/1 12:14:12
3
1.500 kr
21/1 12:14:43
3
1.600 kr
21/1 16:39:43
4
1.700 kr
21/1 16:40:24
4
2.200 kr
21/1 16:42:32
3
1.800 kr
21/1 16:42:55
3
2.000 kr
21/1 16:43:24
3
2.400 kr
21/1 19:56:59
4
2.600 kr
21/1 19:59:15
3
2.800 kr
21/1 20:00:07
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Read more about Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:04
*
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
Read more about Pelle Ã…berg
nr 802 3390
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Pelle Ã…berg (1909-1964), "Teaterskiss", subject size: 24 x 40,
GOUACHE (F), Pelle Åberg (1909-1964), "Teaterskiss", motivets mått: 24 x 40
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1500 |
| Sold: | SEK 3000 |
| Auction date: |
Monday January 21 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 19/1 16:21:41 | 1 | 1.300 kr |
| 19/1 21:44:57 | 2 | 1.500 kr |
| 21/1 12:14:12 | 3 | 1.500 kr |
| 21/1 12:14:43 | 3 | 1.600 kr |
| 21/1 16:39:43 | 4 | 1.700 kr |
| 21/1 16:40:24 | 4 | 2.200 kr |
| 21/1 16:42:32 | 3 | 1.800 kr |
| 21/1 16:42:55 | 3 | 2.000 kr |
| 21/1 16:43:24 | 3 | 2.400 kr |
| 21/1 19:56:59 | 4 | 2.600 kr |
| 21/1 19:59:15 | 3 | 2.800 kr |
| 21/1 20:00:07 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, born 1909 in Stockholm, dead 1964, Swedish painter, draughtsman and graphic artist.Read more about Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in 9 days
12 jan at 20:04



