ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12825492
*
nr 1282 5492
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Sweden. Aprilväder II. Signed, 15x19 cm,
GOUACHE, Aprilväder II. Signerad, 15x19 cm
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 150
Auction date:
Monday October 21 2019
at 20:04:16
- Bid history
Time
Bidder
Bid
16/10 13:42:55
1
100 kr
21/10 19:59:17
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aprilväder ii gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
19 jan at 18:51
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
Read more about Lars Stenstad
nr 1282 5492
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Lars Stenstad (b. 1921), Sweden. Aprilväder II. Signed, 15x19 cm,
GOUACHE, Aprilväder II. Signerad, 15x19 cm
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 150 |
| Auction date: |
Monday October 21 2019 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 16/10 13:42:55 | 1 | 100 kr |
| 21/10 19:59:17 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, Swedish painter, and graphic artist, born 1921.Read more about Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller aprilväder ii gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 900
Auction ends
today
19 jan at 18:51 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
today
19 jan at 20:22



