MISCELLANEOUS / Mirrors / Hand mirror 6914398
*
nr 691 4398
HAND MIRROR
AG Dufva, nickel silver, height: 26,
AG Dufva, Nysilver, höjd: 26
Estimate:
300
Sold:
SEK 350
Auction date:
Monday April 11 2011
at 17:48:20
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/4 14:19:11
1
300 kr
10/4 22:08:18
2
150 kr
11/4 16:16:12
2
250 kr
11/4 16:17:20
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag dufva handspegel nysilver pläter speglar
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:03
-
8195 MIRROR
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 18:18
-
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
26 jan at 20:07
*
HAND MIRROR
nr 691 4398
HAND MIRROR
AG Dufva, nickel silver, height: 26,
AG Dufva, Nysilver, höjd: 26
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Sold: | SEK 350 |
| Auction date: |
Monday April 11 2011 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/4 14:19:11 | 1 | 300 kr |
| 10/4 22:08:18 | 2 | 150 kr |
| 11/4 16:16:12 | 2 | 250 kr |
| 11/4 16:17:20 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag dufva handspegel nysilver pläter speglar
-
8291 MIRROR
19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:03 -
8195 MIRROR
1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 18:18 -
7027 MIRROR
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
Present: SEK 100
Auction ends
in two days
26 jan at 19:12
-
8125 MIRROR
Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
Present: SEK 500
Auction ends
in two days
26 jan at 20:07



