Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Hand mirror 6914398



*

nr 691 4398


HAND MIRROR

AG Dufva, nickel silver, height: 26,


AG Dufva, Nysilver, höjd: 26


Estimate:

300

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday April 11 2011
at 17:48:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/4 14:19:11 1      300 kr
10/4 22:08:18 2      150 kr
11/4 16:16:12 2      250 kr
11/4 16:17:20 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag dufva handspegel nysilver pläter speglar
  • 8291 MIRROR
    19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:03
  • 8195 MIRROR
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 18:18
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
    Present: SEK 100

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 19:12
  • 8125 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    in two days
    26 jan at 20:07




Ladda ner broschyr