ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8001554
*
nr 800 1554
Spegel
Karl Johan-stil, 1800-tal, höjd: 56
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 januari 2013
kl 18:23:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/1 09:37:59
1
150 kr
6/1 22:05:53
2
200 kr
7/1 14:48:13
3
250 kr
7/1 14:48:48
3
350 kr
7/1 16:14:52
2
300 kr
7/1 16:29:03
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
*
Spegel
nr 800 1554
Spegel
Karl Johan-stil, 1800-tal, höjd: 56
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 januari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 5/1 09:37:59 | 1 | 150 kr |
| 6/1 22:05:53 | 2 | 200 kr |
| 7/1 14:48:13 | 3 | 250 kr |
| 7/1 14:48:48 | 3 | 350 kr |
| 7/1 16:14:52 | 2 | 300 kr |
| 7/1 16:29:03 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan-stil spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54



