Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 3956581



*

nr 395 6581


Gouache

Lenght: ()


signerad-81, 37x55


Estimate:

100

Auction date:

Monday February 6 2006
at 16:00:00


  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
  • 6468 GOUACHE
    Tord Leander Engström (1914-1985), Sweden. Signed,..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:26




Ladda ner broschyr