Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Misc. paintings / Intarsiatavla 4722227



*

nr 472 2227


Intarsiatavla

Lenght: ()


Man & Kvinna, 25 x 20


Estimate:

100

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday June 11 2007
at 17:50:52


  • Bid history
Time Bidder Bid
7/6 21:58:27 1      100 kr
11/6 12:28:51 2      250 kr
11/6 14:31:27 1      250 kr
11/6 14:32:02 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: intarsiatavla konst man & kvinna
  • 6435 PHOTOGRAPH
    Paul Koruna (1939), 'Paris', signed. Image dimensi..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:36
  • 6017 Fotografisk bild
    Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 20:27
  • 5282 PHOTOGRAPHY
    Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
     

    Auction ends
    in two weeks
    12 jan at 18:00




Ladda ner broschyr