Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 13128031



*

nr 1312 8031


Spegel

Oval, 47x56cm


Kondition: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 mars 2020
kl 18:38:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/3 18:02:08 1      150 kr
9/3 14:47:56 2      250 kr
9/3 17:17:12 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oval spegel speglar
  • 8202 Skänk
    med spegel, omkring 1900, Ett dörrpar bakomliggand..//
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 jan kl 18:51
  • 8291 Spegel
    1800-tal, delvis förgylld ram, 77x53 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 jan kl 19:03
  • 8195 Spegel
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Bredd: 46 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    26 jan kl 18:18




Ladda ner broschyr