Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15507242



*

nr 1550 7242


Maurice Blanchard

(1903-1969), Frankrike


Maurice Blanchard (1903-1969), France. Paris, signed. Image dimensions: 24x33 cm, outer dimensions including frame: 39x47,


GOUACHE, Paris, Signerad. Bildmått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm


Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday July 3 2023
at 20:19:38


  • Bid history
Time Bidder Bid
2/7 23:32:54 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Maurice Blanchard

Maurice Blanchard, French artist, born 1903, dead 1969.

Read more about Maurice Blanchard
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller europa frankrike fransk franska franskt gouache maurice blanchard paris täckfärg vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr