KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 4515545

nr 451 5545

Etsning

Carl Larsson, "Snickare Hellbergs ungar", Ur Göteborgs konstförenings årsblad, 1913, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

måndag 12 februari 2007
kl 17:38:24

Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods