ART / Sculptures and works of art / Sculpture 16661008
nr 1666 1008
SCULPTURE
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, 'Barnhärtighetens gudinna' Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström. Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse. Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet. Height: 27 cm. Wear.
Condition: slitage
6600
SEK 5000
Monday December 9 2024
at 18:14:05
29/11 00:16:02
- Klassiska
Dec 9
Klassiska
Read more about Klassiska