ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13581679
*
nr 1358 1679
GOUACHE
unidentified artist, figurkomposition, signed. 29x39 cm,
Oidentifierad konstnär, figurkomposition, Signerad. 29x39 cm
Estimate:
300
Auction date:
Monday November 2 2020
at 20:56:02
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:30
-
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:04
*
GOUACHE
nr 1358 1679
GOUACHE
unidentified artist, figurkomposition, signed. 29x39 cm,
Oidentifierad konstnär, figurkomposition, Signerad. 29x39 cm
| Estimate: | 300 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday November 2 2020 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller figurkomposition gouache täckfärg vattenfärg
-
8106 GOUACHE
Elli Hemberg (1896-1994), Sweden. No signature, 'p..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:30 -
8084 GOUACHE
Michael Näslund. Signed, 50x60 cm, outer dimension..//
Auction ends
in two days
26 jan at 18:04



