Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Charcoal drawing 8516130



*

nr 851 6130


Fredrik Frisendahl

(1891-1984), Sverige


Fredrik Frisendahl (1891-1984), elk, signed, subject size: 52x38,


CHARCOAL DRAWING, Fredrik Frisendahl (1891-1984), älg, signerad, motivets mått: 52x38


Fredrik Frisendahl, Swedish sculptor, born 1891, dead 1984.

Estimate:

600

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday October 7 2013
at 20:01:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/10 23:04:02 1      100 kr
7/10 12:21:03 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Fredrik Frisendahl

Fredrik Frisendahl, Swedish sculptor, born 1891, dead 1984.

Read more about Fredrik Frisendahl
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller djur djurmotiv fredrik frisendahl kolteckning svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg älg älgar
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr