Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Watercolour 7325465



*

nr 732 5465


Karl Dahlqvist

(1900-1971), Sverige


Karl Dahlqvist (1900-1971), vinterlandskap med vandrare, signerad-29, subject size: 50x75,


WATERCOLOUR (F), Karl Dahlqvist (1900-1971), vinterlandskap med vandrare, signerad-29, motivets mått: 50x75


Karl Dahlqvist, Swedish painter and sculptor, born 1900 in Stockholm, dead 1971.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

300

Sold:

SEK 150

Auction date:

Monday December 19 2011
at 19:45:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
18/12 00:15:07 1      100 kr
19/12 17:05:26 2      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Karl Dahlqvist

Karl Dahlqvist, Swedish painter and sculptor, born 1900 in Stockholm, dead 1971.

Read more about Karl Dahlqvist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller karl dahlqvist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 7048 WATERCOLOUR
    unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:49
  • 6381 WATERCOLOUR
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22
  • 6578 WATERCOLOUR
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:22




Ladda ner broschyr