Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7538158



*

nr 753 8158


Doris Hennix

(1908-1997), Sverige


Doris Hennix-Nordström (1908-1997), "Oväder på väg", signed, sheet: 18x21,


MIXED MEDIA, Doris Hennix-Nordström (1908-1997), "Oväder på väg", signerad, bladets mått: 18x21


Doris Hennix-Nordström, Swedish painter and draughtsman, born 1908 in Stockholm.

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday April 16 2012
at 17:37:49


  • Bid history
Time Bidder Bid
16/4 16:55:09 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Doris Hennix

Doris Hennix-Nordström, Swedish painter and draughtsman, born 1908 in Stockholm.

Read more about Doris Hennix
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik doris hennix svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr