ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8873070
*
nr 887 3070
GOUACHE
Lars Stenstad (f. 1921), composition, signed. , subject: 18x20,
Lars Stenstad (f. 1921), Komposition, signerad. , motivet: 18x20
Droit De Suite
Estimate:
400
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 14 2014
at 18:19:14
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/4 12:29:37
1
100 kr
13/4 17:59:16
2
Vinnande bud
14/4 17:28:47
1
200 kr
14/4 17:37:29
1
300 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition lars stenstad täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:58
*
GOUACHE
nr 887 3070
GOUACHE
Lars Stenstad (f. 1921), composition, signed. , subject: 18x20,
Lars Stenstad (f. 1921), Komposition, signerad. , motivet: 18x20
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 400 |
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 14 2014 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
12/4 12:29:37 | 1 | 100 kr |
13/4 17:59:16 | 2 | Vinnande bud |
14/4 17:28:47 | 1 | 200 kr |
14/4 17:37:29 | 1 | 300 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache komposition lars stenstad täckfärg vattenfärg
-
9221 WATERCOLOUR
Lras Norrman. Signed, Tahiti. Watercolour, Image d..//
Present: SEK 1000
Auction ends
tomorrow
27 maj at 19:07 -
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
tomorrow
27 maj at 20:58