Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Wall sculpture 10695054



*

nr 1069 5054


WALL SCULPTURE

ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,


keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm


Estimate:

600

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday November 14 2016
at 18:17:33


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/11 19:46:57 1      200 kr
7/11 16:22:21 2      250 kr
14/11 18:12:34 3      Vinnande bud



  • Thema-auction
  • Nov 14

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
  • 8088 SCULPTURE
    fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 20:56
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:36
  • 7046 SCULPTURE
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
     

    Auction ends
    in a week
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr