KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell + blyerts 7652587
*
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Utrop:
300 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juni 2012
kl 19:41:26
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/6 19:50:05
1
300 kr
18/6 15:51:34
2
Vinnande bud
18/6 17:29:50
1
450 kr
18/6 17:30:03
1
550 kr
18/6 17:31:46
1
650 kr
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22
*
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
Läs mer om Johan Kahl
nr 765 2587
Johan Kahl
(1831-1905), Sverige
Akvarell + blyerts, Johan Kahl, Visby & slite, 1894 & 1900, motivets mått: 18 x 12 & 18 x 25
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 650 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 juni 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/6 19:50:05 | 1 | 300 kr |
| 18/6 15:51:34 | 2 | Vinnande bud |
| 18/6 17:29:50 | 1 | 450 kr |
| 18/6 17:30:03 | 1 | 550 kr |
| 18/6 17:31:46 | 1 | 650 kr |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Johan Kahl
Johan Kahl, svensk lärare och bildkonstnär född 1831, död 1905 .Läs mer om Johan Kahl
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blyerts johan kahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg visby & slite
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:22



