ART / Watercolor paintings & Drawings / Ink drawing 5918013
*
nr 591 8013
INK DRAWING
wash drawing, unsigned, Tillskriven Josef Svanlund, 37x25,
Lavering, Osignerad, Tillskriven Josef Svanlund, 37x25
Withdrawn
Auction date:
Monday July 27 2009
at 19:44:31
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32
-
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13
-
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43
-
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04
*
INK DRAWING
nr 591 8013
INK DRAWING
wash drawing, unsigned, Tillskriven Josef Svanlund, 37x25,
Lavering, Osignerad, Tillskriven Josef Svanlund, 37x25
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday July 27 2009 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller lavering tusch vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:32 -
6399 WATERCOLOUR
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Present: SEK 500
Auction ends
in a week
12 jan at 18:10 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
12 jan at 18:57
-
6529 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, man i eka, 10x1..//
Auction ends
in a week
12 jan at 19:13 -
6570 WATERCOLOUR
unidentified artist. Hjelmarsnäs gård, outer dimen..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:43 -
6382 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, Themsen med Tower Bri..//
Auction ends
in a week
12 jan at 20:04



