ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13073160
*
nr 1307 3160
Jan Rhodin
(f. 1938), Sverige
Jan Rodin. Signed, 50x69cm,
GOUACHE, Jan Rhodin (f. 1938), Signerad, 50x69cm
Jan Rhodin, Swedish painter born 1938.
Droit De Suite
Estimate:
500
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday February 17 2020
at 20:52:41
- Bid history
Time
Bidder
Bid
15/2 20:22:35
1
300 kr
16/2 11:05:32
2
400 kr
16/2 13:45:17
1
400 kr
16/2 13:45:17
2
400 kr (Robot)
16/2 13:45:35
1
500 kr
16/2 13:52:48
2
500 kr
16/2 13:52:48
1
500 kr (Robot)
16/2 13:53:22
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache jan rhodin täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49
*
Jan Rhodin
Jan Rhodin, Swedish painter born 1938.
Läs om budbetjänten
nr 1307 3160
Jan Rhodin
(f. 1938), Sverige
Jan Rodin. Signed, 50x69cm,
GOUACHE, Jan Rhodin (f. 1938), Signerad, 50x69cm
Jan Rhodin, Swedish painter born 1938.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 500 |
Sold: | SEK 600 |
Auction date: |
Monday February 17 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
15/2 20:22:35 | 1 | 300 kr |
16/2 11:05:32 | 2 | 400 kr |
16/2 13:45:17 | 1 | 400 kr |
16/2 13:45:17 | 2 | 400 kr (Robot) |
16/2 13:45:35 | 1 | 500 kr |
16/2 13:52:48 | 2 | 500 kr |
16/2 13:52:48 | 1 | 500 kr (Robot) |
16/2 13:53:22 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache jan rhodin täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Auction ends
this Monday
3 juni at 18:49