Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 5726038



*

nr 572 6038


Kjell Janson

(f. 1949), Sverige


Skulptur, Keramik, Kjell Jansson, Mora, höjd: 11


Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Utrop:

100 kr

Såld:

850 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 mars 2009
kl 17:13:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
17/3 19:24:13 1      400 kr
17/3 19:59:28 2      300 kr
17/3 20:00:00 2      500 kr
18/3 10:26:15 3      500 kr
18/3 10:26:40 3      600 kr
23/3 15:07:52 4      Vinnande bud
23/3 15:17:08 3      700 kr
23/3 15:17:36 3      800 kr



  • Konstnär/Designer

Kjell Janson

Kjell Janson, svensk skulptör, keramiker och glaskonstnär, född 1949.

Läs mer om Kjell Janson
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik kjell janson kjell jansson konsthantverk mora skulptur svensk keramik svensk keramiker sverige
  • 7041 Skulptur
    brons på stensockel, Signerad. Höjd: 13 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:33
  • 7057 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:05
  • 7056 Skulptur
    brons, Art Déco-stil. Höjd: 38 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:41
  • 7042 Skulptur
    brons, Puck Stocklassa (1922-2014), Sverige. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:31
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 18:55
  • 7066 Skulptur
    Keramik, Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr