Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11424263



*

nr 1142 4263


Ellis Wallin

(1888-1972), Sverige


Gouache, Ellis Wallin (1888-1972), Sydländskt bymotiv, 46x60


Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 november 2017
kl 18:21:22


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/11 02:42:01 1      300 kr
2/11 19:05:03 2      500 kr
6/11 18:16:05 1      500 kr
6/11 18:16:05 2      500 kr (Budbetjänt)
6/11 18:16:22 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Ellis Wallin

Ellis Wallin, född 1888 i Uppsala, död 1972, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Ellis Wallin
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ellis wallin gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländskt bymotiv täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr