Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 10849563



*

nr 1084 9563


Axel Fridell

(1894-1935), Sverige


Etsning, Axel Fridell (1894-1935), 1928, Porträtt, motivet: 31x22


Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,

Utrop:

300 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 23 januari 2017
kl 19:29:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/1 18:50:52 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Axel Fridell

Axel Fridell, född 1894 i Falun, död 1935 i Stockholm, svensk målare och grafiker,

Läs mer om Axel Fridell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel fridell etsning etsningar grafik porträtt porträttmåleri svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 Etsning
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, num..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:15
  • 6436 Etsning
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", oramat l..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:20
  • 6344 Färgetsning
    Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Från köket". S..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 18:54
  • 6445 Träsnitt
    Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, dat..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    19 jan kl 20:06




Ladda ner broschyr