KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5613181
*
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 januari 2009
kl 18:05:47
- Konstnär/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Läs mer om Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22
*
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
Läs mer om Gusten Widerbäck
nr 561 3181
Gusten Widerbäck
(1879-1970), Sverige
Gouache, Erik Widerbäck, sydländsk by, 34x37
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 januari 2009 |
- Konstnär/Designer
Gusten Widerbäck
Erik Gustaf (Gusten) Widerbäck, svensk bildkonstnär född 1879, död 1970.Läs mer om Gusten Widerbäck
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik widerbäck gouache gusten widerbäck svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige sydländsk by täckfärg vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:22



