Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 17298173



*

nr 1729 8173


Veikko Aaltona

(1910-1990), Finland


Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signed, 57x37 cm, outer dimensions including frame: 91x68,


MIXED MEDIA, Veikko Aaltona (1910-1990), Finland, Signerad, 57x37 cm, yttermått inklusive ram: 91x68


Veikko Aaltona, born 1910, dead 1990, Finnish painter, partly active in Sweden.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday October 6 2025
at 19:37:57


  • Bid history
Time Bidder Bid
5/10 16:11:45 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Veikko Aaltona

Veikko Aaltona, born 1910, dead 1990, Finnish painter, partly active in Sweden.

Read more about Veikko Aaltona
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik europa europeisk finland norden nordeuropa nordisk vattenfärg veikko aaltona
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr