ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 16657143
*
nr 1665 7143
Hans Belin
(1936-2007), Sverige
Hans Belin (1936-2007), Sweden. "Duvan i konstnärens trädgård". Signed. 17x13 cm, outer dimensions including frame: 31x27 cm,
GOUACHE, "Duvan i konstnärens trädgård". Signerad. 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm
Hans Belin, Swedish painter, born 1936, dead 2007.
Droit De Suite
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday December 9 2024
at 19:14:35
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/12 17:32:07
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans belin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
Hans Belin
Hans Belin, Swedish painter, born 1936, dead 2007.
nr 1665 7143
Hans Belin
(1936-2007), Sverige
Hans Belin (1936-2007), Sweden. "Duvan i konstnärens trädgård". Signed. 17x13 cm, outer dimensions including frame: 31x27 cm,
GOUACHE, "Duvan i konstnärens trädgård". Signerad. 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 31x27 cm
Hans Belin, Swedish painter, born 1936, dead 2007.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 1000 |
| Sold: | SEK 700 |
| Auction date: |
Monday December 9 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/12 17:32:07 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache hans belin svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



