MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Fotogenlampsdelar 12122138
*
nr 1212 2138
Fotogenlampsdelar
2 kartonger, Maiolica. Height: ca 9-20cm,
2 kartonger, Majolika. Höjd: ca 9-20cm
Withdrawn
Auction date:
Monday October 22 2018
at 19:39:34
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampsdelar majolika
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33
-
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09
-
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
-
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14
-
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55
-
6024 COFFEE POTS
2 pcs, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sweden. Sta..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:26
*
Fotogenlampsdelar
nr 1212 2138
Fotogenlampsdelar
2 kartonger, Maiolica. Height: ca 9-20cm,
2 kartonger, Majolika. Höjd: ca 9-20cm
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday October 22 2018 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fotogenlampsdelar majolika
-
7020 Blomkonsoler
9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:33 -
7022 BOOKEND
one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 18:09 -
7047 TABLE MATS
Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
Auction ends
in a week
19 jan at 19:10
-
7049 Dekorelement
four parts, wood. Height: 18 cm,
Auction ends
in a week
19 jan at 19:14 -
7051 Dekorelement
6 pieces, wood,
Auction ends
in a week
19 jan at 18:55 -
6024 COFFEE POTS
2 pcs, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sweden. Sta..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:26



